czytelnia
wróć do wyboru artukułów
Odkurzanie jest jedną z najmniej lubianych prac domowych. Nie tylko zajmuje sporo czasu, ale też nieprzyjemnie się kojarzy; zwykły odkurzacz trzeba przenosić z pokoju do pokoju, z piętra na piętro, obija się o meble, długi, cienki kabel łatwo zaplątać, a szczotki nie docierają do wszystkich zakamarków. Tradycyjne odkurzacze są na tyle głośne, że podczas sprzątania niemożliwa jest rozmowa czy słuchanie radia. Często również efekt porządków jest zupełnie odmienny od założonego; w powietrzu unoszą się drobiny kurzu lub wyczuwa się niemiły zapach. Aby obrazy te stały się wspomnieniem, zainwestuj w system centralnego odkurzacza.
Od dnia montażu pierwszych odkurzaczy centralnych w Polsce minęło już ponad 10 lat, a jego popularność wśród inwestorów nowobudowanych domów wydaje się potwierdzać słuszność zastosowania tego typu rozwiązania.
Najistotniejszą cechą odkurzaczy centralnych jest zupełne wyeliminowanie z cyrkulacji zużytego powietrza. Powietrze z odkurzacza po przejściu przez filtr jest odprowadzane na zewnątrz budynku, co zabezpiecza domowników przed bezpośrednim stykaniem się ze szkodliwymi mikrocząsteczkami oraz bakteriami i roztoczami. Takiego komfortu nie zapewniają tradycyjne odkurzacze, nawet te z filtrami wodnymi. Nareszcie powietrze, którym oddychamy jest czyste i wolne od najmniejszych drobin pyłu!
Instalacja
Centralny odkurzacz to nic innego jak jeszcze jedna instalacja, którą ukrywa się pod posadzką lub w ścianach naszego domu. Instalacja ta należy do najprostszych do zaprojektowania i wykonania i, wbrew pozorom, wcale nie jest najbardziej kosztowna (koszty inwestycyjne związane z samą instalacją nie są wygórowane i wahają się w granicach 400-700 zł dla domu o powierzchni około 120 m²). Można ją wykonać przy okazji montażu instalacji wod.-kan. i c.o. Dzięki temu, że instalację odkurzacza centralnego wykonuje się w dwóch etapach, koszt inwestycji rozkłada się w czasie.
I etap - to ułożenie przewodów, zakończonych na powierzchni ścian gniazdami ssawnymi – te prace muszą być wykonane w trakcie budowy lub remontu domu.
II etap - zakup jednostki centralnej, węża ssawnego i akcesoriów może nastąpić w dowolnym, dogodnym dla inwestora czasie, np. gdy upora się już z wykończeniem domu i będzie mógł przeznaczyć pieniądze na inny cel niż budowa.
Warto więc wiedzieć, że nie musimy jednorazowo kupować wszystkich niezbędnych elementów tego systemu ani tym bardziej ich instalować. Co więcej, nawet nie musimy być przekonani o tym, że chcemy w najbliższym czasie tę instalację użytkować. Wystarczy, że zaprojektujemy ją, a następnie zakupimy przewody ssawne i elektryczne oraz rozmieścimy je pod wylewkami, w ścianach, kanałach wentylacyjnych czy w innych, wyznaczonych w projekcie, miejscach.
wróć do wyboru artukułów