czytelnia
wróć do wyboru artukułów
Rury o przekrojach specjalnych. Optymalizacja hydraulicznych warunków odpływu.
Odpowiednio do obserwowanych trendów wielkie znaczenie ma dopasowanie istniejących systemów kanalizacyjnych i ich elementów, co musi zostać uwzględnione zarówno w przypadku remontów jak i podczas realizacji nowych przedsięwzięć. Bo przecież podczas odprowadzania ścieków ważną rolę odgrywa funkcja samooczyszczania kanału, dzięki której przy silnie zmieniającym się ładunku ścieków zminimalizowana może zostać ilość osadzających się ze ścieków substancji. Funkcja ta jest spełniona przy minimalnych prędkościach przepływu pomiędzy 0,5 m/s i 1,0 m/s. W tych warunkach zapewniony jest wystarczająco silny nurt - tzw. siła wleczenia, która zapobiega odkładaniu się w kanale osadzających się ciał stałych.
Dzięki zastosowaniu rur z betonu efekt ten wspierany jest już przez utworzenie się tzw. błony śluzowatej. Ta biologiczna błona wytwarzająca się ze wzglęu na speficzne cechy betonu, chroni i wgładza jego powierzchnię, dzięki czemu prędkość przepływu ulega zwiększeniu. Obok innych czynników takich jak stopień spadku kanału oraz ilość ścieków, na siłę wleczenia wpływa jednak głównie przekrój poprzeczny rur.
W odpowiedz na przekonujące i ważne argumenty dotyczące optymalizacji właściwości hydraulicznych budowanych systemów kanalizacyjnych, zostały opracowane rury o przekroju owalnym, które stosowane są już od kilkudziesięciu lat.
Dalszy rozwój w kierunku kinety suchej i kinety klinowej był już w związku z tym logiczną konsekwencją, gdyż dzięki nim dostępne są odpowiednie przekroje specjalne, które ponadto w znacznym stopniu dają się integrować ze wszystkimi standardowymi średnicami rur betonowych, żelbetowych i przeciskowych. Betonowe, żelbetowe i przeciskowe rury o przekrojach specjalnych można wyprodukować w ekonomiczny i trwały sposób tylko przy użyciu tak niezawodnego materiału, jakim jest beton.
Ponadto rury o przekrojach specjalnych są bardzo przyjazne w konserwacji i tym samym szczególnie ekonomiczne, gdyż dzięki efektowi samooczyszczania znacznie zmniejsza się ilość nie zawsze bezpiecznych i kosztownych prac związanych z czyszczeniem kanałów.
Kolejnym efektem ubocznym podwyższonej prędkości przepływu jest zmniejszone wydzielanie przykrego zapachu dzięki ograniczeniu ilości osadów stałych.
W celu umożliwienia wyposażenia w specjalne profile korytowe całej sieci kanalizacyjnej, także wszystkie inne elementy składowe sieci są dostępne w wersjach z przekrojami specjalnymi. Wykonane mogą zostać więc studzienki inspekcyjne, kształtki i złączki o przekrojach specjalnych - oczywiście wraz ze wszystkimi standardowymi elementami przyłączeniowymi.
Przeczytaj więcej na temat rur o przekrojach specjalnych.
wróć do wyboru artukułów