czytelnia
wróć do wyboru artukułów
Wnioski z pierwszych realizacji
W nawiązaniu do artykułu zamieszczonego w biuletynie informacyjnym ZOIIB nr 4/2008 uprzejmie informujemy, że Szczecińskie Przedsiębiorstwo Budowlane Best SA podjęło wyzwanie wdrożenia nowej na naszym rynku technologii i zastosowało system Quadro na budowach w gryfinie oraz w Szczecinie przy ul. Bieszczadzkiej i Planelemente przy ul. Zbójnickiej.
Wszystkie aspekty nt. korzyści wymienione w artykule znalazły praktyczne potwierdzenie. Np budynek w Gryfinie (48 mieszkań, pięć kondygnacji) w technologii silikat drobnowymiarowy musiałyby realizować co najmniej cztery czteroosobowe brygady murarzy, w rzeczywistości murują dwa dwuosobowe zespoły, uzyskując tempo znacznie szybsze. W ślad za tym nastąpiła redukcja kosztów osobowych, zużycia prądu, zaplecza. Jakość wykonanych murów jest zdecydowanie wyższa niż tradycyjna (quadro wymusza jakość).
Brygady skierowane do murowania w systemie Quadro osiągneły pełną sprawność i wydajność w ciągu jednego miesiąca. Szybkie efekty nauki osiągnięto dzięki bardzo dużemu zaangażowaniu producenta (Baustofwerke Germendorf), dostawcy (Realbud Szczecin) oraz zarządowi i nadzorowi SPB Best SA.
Jednocześnie z zastosowaniem Quadro, SPB Best SA wdrożył technologię szalunku traconego wieńca. Jest to bardzo prosta , relatywnie tania metoda szybkiego wykonania wieńca. Na budynku o obwodzie 160 m wykonanie szalunku trwa 3-4 godziny. Tradycyjny szalunek z drewna wymaga dwóch, trzech dni, a także wiąże się z koniecznością demontażu po zabetonowaniu. Stosując szalunek tracony uzyskuje się powierzchnię wieńca, która w żadnym wypadku nie wymaga podkuwania (kolejne zaangażowanie ludzi i sprzętu).
W trakcie wdrażania okazało się iż wielu z pracowników SPB Best SA miało podczas pracy za granicą do czynienia z wymienionymi technologiami. Prawdopodobnie ten fakt także miał znaczący wpływ na tempo wdrożenia.
wróć do wyboru artukułów