czytelnia
wróć do wyboru artukułów
W dobie kryzysu wszyscy którzy stykają się z problemem ogrzewania pomieszczeń zadają sobie pytanie czym „pali" ?. Problem jest palący, ze względu na ilość paliw którymi można ogrzewać pomieszczenia.
- gaz ziemny
- gaz płynny
- olej opałowy
- węgiel
- koks
- energia elektryczna
- drewno
- biomasa
- brykiet
Każdy z wyżej wymienionych rodzajów paliw posiada swoją rzeszę zwolenników jak i przeciwników. Postaramy się przedstawić zalety z korzystania z peletu jako najbardziej efektywnego i taniego produktu opałowego.
Zdj. 1 Koszt uzyskania 1 kWh energii dla poszczególnych nośników
Surowcem do produkcji granulatu paliwowego z biomasy może być każdy rodzaj roślin. Najcenniejsze, a dokładniej najbardziej kaloryczne są odpady drzewne: trociny, ścinki i wióry, z których produkowany jest np. pelet barlinecki (70% trocin iglastych i 30% liściastych). Wysuszony i rozdrobniony materiał, poddawany jest zabiegowi podgrzewania w wyniku którego lignina - jeden z podstawowych składników drewna - zaczyna wykazywać właściwości kleju. Gorąca masa cząsteczek ligniny i celulozy jest następnie granulowana, tak aby ostatecznie uzyskać postać gotowego peletu.
Małe, pachnące świeżym drewnem granulki uzyskane z odpadów drzewnych zyskują coraz więcej zwolenników. Tanie, efektywne, łatwe w transporcie, magazynowaniu i w użyciu, zostawiają w tyle tradycyjną konkurencję w postaci węgla czy oleju opałowego. Ekonomiczność użytkowania tego biopaliwa jest tak duża, że instalacja specjalnego kotła opłaca się nie tylko w nowo budowanych, ale także w starych domach, gdy trzeba go wymienić i dostosować instalację.
Ogrzewanie domów za pomocą pelet staje się coraz łatwiejsze. Na rynku dostępne są już bezobsługowe kotły do spalania granulatów, które nie różnią się w eksploatacji od tych na olej opałowy. Wymiana urządzenia nie wymaga zmiany lub przebudowy już istniejącej instalacji c.o. Cena przykładowego kotła o mocy do 18 kW to wydatek rzędu 6 500 zł. Wydajność urządzenia jest wystarczająca dla ogrzania domu o powierzchni 150 m² wybudowanego w starej technologii lub dobrze izolowanego, nowoczesnego budynku o powierzchni nawet 350 m². Koszt inwestycji zwraca się w ciągu kilku lat. Co więcej, nowoczesne kotły zasilane granulatem są praktycznie bezobsługowe. Niewielką ilość popiołu należy usuwać nie częściej niż raz na kwartał. Popiół składa się wyłącznie z substancji mineralnych i stanowi cenny nawóz ogrodniczy.
wróć do wyboru artukułów