Realbud logo

kontakt | adres | home | mapa serwisu

sonda

Skąd dowiedziałeś się o naszej firmie ?

 internet
 telewizja
 radio
 gazeta
 poczta pantoflowa
 inne

Gotoweprojekty domków jednorodzinnych
gotowe projekty domów : www.realbud.pl

Gotowe projekty domków - kupując w Realbudzie uzyskujesz rabat nawet do 50%. więcej informacji →

Wycenamateriałów na dom w godzinę
wycena materiałów w godzinę : www.realbud.pl

prześlij nam zestwienie materiałów a po godzinie otrzymasz wycenę!!!!

polski deutsch english
czytelnia


wróć do wyboru artukułów


23następna

Dlaczego powstaje pleśń i grzyb na ścianach?

W 95% powodem pojawienia się wilgoci na wewnętrznej stronie ścian szczytowych jest kondensacja wilgoci znajdującej się w powietrzu pomieszczenia. Wilgoć na ścianach prowadzi do tworzenia się na nich czarnych plam, pleśni lub zagrzybienia.

W powietrzu znajduje się wilgoć w postaci gazu i tak długo jak postać tej wilgoci się nie zmieni nie mamy problemów. Problemy powstają, kiedy temperatura powietrza nagle obniży się o więcej niż 7°C co może prowadzić do kondensacji czyli do skraplania się wilgoci zawartej w powietrzu.

Zjawisko to obserwujemy często wewnątrz pomieszczeń - na słabo izolowanych i tym samym zimnych ścianach szczytowych. Powietrze w pomieszczeniu ma temperaturę 22°C, a temperatura ściany wynosi 8°C co daje nam różnicę temperatury 14°C. Tam gdzie ciepłe powietrze ma styk z zimną ścianą ochładza się i dochodzi do zjawiska skraplania się pary wodnej - ściana staje się wilgotna.

Wilgoć znajdująca się na ścianie przyjmuje kurz, który znajduje się w powietrzu (i stanowi znakomitą podstawę dla pleśni i grzybów). Ściana początkowo staje się szara, następnie czarna i w końcu pojawia się zagrzybienie.

Aby zapobiec temu zjawisku, konieczna jest izolacja termiczna zimnej ściany. Najlepszym sposobem jest izolacja zewnętrzna tej ściany. Jeżeli jednak taki sposób izolacji jest niemożliwy (np. przy obiektach zabytkowych, budynkach spółdzielczych nie poddanych izolacji termicznej, mieszkaniach wynajmowanych w nie ocieplonych prywatnych budynkach lub przy skłóconych sąsiadach....) możemy zastosować Superwand DS do izolacji ściany od wewnątrz.

Jakie metody zwalczania pleśni są stosowane dziś?

Pierwszą pospolitą metodą jest wewnętrzna izolacja ściany płytami ze styropianu. Płyty te nie są paroszczelne. Wilgoć nadal przenika do zimnej ściany i skrapla się na niej. Efektem jest pleśń między izolacją a ścianą i konieczność remontu często już po pierwszym sezonie grzewczym.

Drugą metodą jest zmywanie pleśni specjalnymi środkami i zastosowanie farb z dodatkami grzybobójczymi. Efektem jest ponowne pojawienie się grzyba po upływie kilku miesięcy.

Oby dwie metody nie służą zwalczaniu przyczyny problemów - lecz zwalczają ich objawy.

Jak rozwiązać problem pleśni i wilgoci na ścianach?

Rozwiązanie z zasady jest proste: ściana szczytowa musi zostać ocieplona na tyle, aby temperatura na jej powierzchni nie powodowała kondensacji powietrza.

W tym celu z sukcesem stosowane są od przeszło 20 lat w Szwajcarii a od 9 lat w Niemczech płyta i klin Superwand DS. Co roku remontowanych jest przeszło 30 tys. obiektów. Roczna sprzedaż 2009 r. przekroczyła 300 tyś. metrów kwadratowych.

Zdj. 1 Płyta i klin Superwand DS stosowane są z powodzeniem od przeszło 20 lat w Szwajcarii a od 9 lat w Niemczech

Płyty i kliny Superwand DS są obustronnie pokryte celulozowo-aluminiową warstwą paroszczelną (aby mogła być stosowana dwustronnie). Warstwa ta powoduje brak możliwości przenikania wilgotnego powietrza i tym samym wilgoci z pomieszczenia do zimnej ściany. Między izolacją a ścianą nie ma wilgoci i nie ma możliwości zagrzybienia.

Izolacja wewnętrzna bezwzględnie musi zatem posiadać warstwę paroszczelną!

Płyta Superwand DS posiada wewnątrz 10mm lub 20mm warstwę z poliuretanu o wartości Lambda 0,025 W/mk. Tym samym Superwand DS posiada wyśmienite właściwości izolacyjne, które w czasach stale rosnących cen energii mówią same za siebie.

Przy naklejeniu płyt Superwand na ścianę z cegieł o grubości 24cm przenikliwość ciepła przy zastosowaniu płyty o grubości 10mm zmniejsza się o 40%, a przy płycie o grubości 20mm nawet o 56%.

Jeszcze kilka lat temu udział płyt 20mm w sprzedaży wynosił 20%. Dziś jest on prawie dwukrotnie wyższy. Jest to wyraźny wskaźnik rosnącego znaczenia tematu możliwości oszczędności energii również przy remontach.


23następna

wróć do wyboru artukułów

doradztwo : www.realbud.pl
doradztwoonline
Nasi specjaliści odpowiadają na pytania oraz pomagają rozwiązać Twoje problemy.
konsultant : www.realbud.pl
umów sięz doradcą
Jeśli potrzebujesz porad fachowca, a cenisz swój czas i nie możesz pozwolić sobie na wyczekiwanie w kolejkach, umów się z naszym konsultantem w dogodnym dla Ciebie terminie.
kontakt : www.realbud.pl kontakt adres : www.realbud.pl adres Grupa Realbud : www.realbud.pl partnerzy

Dopisz się do naszej  :

Nowości | O firmie | Grupa Realbud | Główni dostawcy | Oferta | Promocje | Sklep
Cenniki & Aprobaty | Umów się z doradcą | Doradztwo on-line | Czytelnia | Newsletter
Praca | Apartament | Kontakt | Adres | Polityka prywatności | Mapa serwisu

ostatnia aktualizacja : 23.11.2015 | RSS  ( ? ) | napisz do administratora